idal.png
 

Hakkımızda

Patent, marka, tasarım ve telif gibi fikri ve sınai hakların tescil hizmetlerinin yanı sıra proje sahibinin içinde bulunduğu sektördeki teknolojik gelişmelerle ilgili danışmanlık, araştırma, tescil sonrası izleme, lisanslama, ticarileştirme ve uygun stratejileri yaratma hizmetlerini sunan İDAL, küresel ağlarından kazandığı deneyimler sayesinde sadece Türkiye’de değil uluslararası piyasalarda da aynı kaliteyi devam ettirmektedir.

 

Fikri ve sınai haklar sektöründeki uluslararası birçok organizasyonun aktif üyesi olan İDAL, müvekillerinin ihtiyaçlarını uluslararası standartlarda karşılamak adına uluslararası gelişmeleri anbean takip etmekte ve ülkemizin fikri ve sınai haklarına katkıda bulunmaktadır. Bu alanda sürekli gelişim İDAL için değişmez bir politikadır.

Kazanımlarını her yıl belirlenen ölçütlerde sosyal sorumluluk projelerinde kullanan ve bunu toplumsal kalkınmanın temel taşlarından biri olarak gören İdal Patent Yönetimi birikimlerini inisiyatif kullanarak çevre koruması, çocuklar ve kültürel birikimlere aktarmaya devam etmektedir.

10 yılı aşkın tecrübemizle ve profesyonel hizmet anlayışımızla, Türkiye'de ve yaklaşık 150 ülkede hizmet verebilme yeteneğimizle her zaman yanınızda olmaktan, dürüst çalışma prensipleriyle Türkiye'de fikri ve sınai hakların gelişimine verdiğimiz katkılardan ve müvekkillerimizle bilgi ve birikimlerimizi tüm şeffaflığıyla paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Yönetim İle Tanışın

Murat Idal

 
murat-idal.jpg

İDAL’ın kurucu ortağı ve genel müdürü olan Murat İdal, yerel ve uluslararası müvekkillerine marka ve patentler başta olmak üzere fikri ve sınai hakların korunmasında, ticarileştirmenin her alanında haklarının edinilmesi ve uygulanmasında, lisans anlaşmalarında ve sınai hakların davalarında 10 yılı aşkın tecrübesiyle danışmanlık vermektedir.

 

Türk Patent ve Marka Kurumu'nda kayıtlı marka ve patent vekili olarak sadece dünya çapında tanınmış hukuk firmalarına değil aynı zamanda Amerika, Asya ve dünyanın en iyi listelerinde yer alan şirketlere, otomotiv, madencilik, telekomünikasyon, yazılım, taşımacılık ve inşaat endüstrilerinde danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu başlıca görevlerinin yanı sıra, Türkiye Fikri ve Sınai Haklar Mahkemeleri nezdinde uzman bilirkişi olarak da görev yapmaktadır.

 

Murat İdal Türkiye'de sınai haklar ve lisans oturumlarının her alanında lider kişilerden olarak tanınmıştır. Çok sayıda karmaşık ticari ve marka ve patent davalarını ele almıştır.

 

WIPO & LESI tarafından Auckland (Yeni Zelanda) ve San Diego'da (ABD) verilen ileri seviye sınai haklar dersleri üzerine, Türkiye'de birkaç sertifikalı IP100 öğretim görevlisinden biri oldu.

 

Katıldığı Son Projeler

2018 yılında, kalkınma planı XI için bir devlet komisyoncusu olarak görev yaptı. Ulusal ve uluslararası düzeyde konuşmacı olarak çeşitli seminer ve konferanslara katıldı.

 

Şu anda, icatların korunması ve ticarileştirilmesi için üç Türk Üniversitesinin Fikri ve Sınai Haklar Konseyi üyesidir.

 

Çeşitli uluslararası seminerlere konuşmacı olarak katıldı ve temel olarak Fikri ve Sınai Hakların koruması, ticari marka anlaşmazlıkları ve tanınmış ticari markaların korunması hakkında birçok FSH ve lisansla ilgili makalelerin yazarıdır.

 

Profesyonel üyelikler

Murat İdal, ticari marka ekosisteminde INTA'nın aktif üyesi ve LES gibi teknolojinin ticarileştirilmesi ve lisanslanması alanında önemli uluslararası bir kuruluşun kurucu üyesidir ve halen LES Türkiye'nin başkanlığı görevini sürdürmektedir.

 

Kişisel bilgi

Türkçe ve İngilizce konuşmaktadır. Kişisel ilgileri arasında klasik müzik, opera, yüzme ve tiyatro yer almaktadır.

Pınar Doğan

 
pinar-lwyr.png

Pınar Doğan, İstanbul Barosu nezdinde kayıtlı avukattır. Türk Patent ve Marka Kurumu'nun kararlarına karşı temyiz işlemlerine itiraz etmenin yanı sıra, esas olarak tescilli marka ve patent haklarının iptali ve tescilli haklara ilişkin dava ve uyuşmazlıkların çözümüne odaklanmaktadır.

 

Pınar Doğan, çok uluslu ve yerel müvekkilleriyle dava konularında en uygun stratejileri belirlerken onları FSMH Mahkemelerinde temsil etmektedir. Ticari markalar ve patentlenebilir teknolojiler konusunda geniş deneyime sahiptir.

Staj sonrası yaklaşık 10 senedir avukatlık yapıyor.

 

Uzmanlık

Uygulama Alanları: İş Hukuku, İşçi Hukuku, Şirketler Hukuku, Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku,

Şirketler Hukuku, Aile Hukuku, İnsan Hakları Hukuku, Ceza Hukuku.

 

Eğitim

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (2003-2007)

Kadıköy Anadolu Lisesi (1995-2003)

 

Sertifikalar ve Kurslar

Fikri ve Sinai Haklar Hukuku İleri Eğitim Sertifikası 

Rose of York Language School Londra (Haziran 2009-Şubat 2010)

Vincent Buffoni & Co Hukuk Bürosu Londra (Stajyer 3 ay)

İstanbul Barosu Ailenin Korunması ve Kadın Hakları Eğitim sertifikası 

Arabuluculuk eğitimi

 

Profesyonel Üyelikler

İstanbul Barosu

İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu

 

Kişisel bilgi

1984 yılında doğumlu. Bekar. Türkçe ve İngilizce konuşabilmekte.

Boş zamandaki ilgi alanları arasında sertifikalı olarak yoga eğitmenliği, pilates, performans oyunculuk, drama, dans, sertifikalı kişisel gelişim (İlüzyonu aşmak ve iç ben ile tanışmak) meditasyon sayılabilir.

Ersin Dereligil

 
ersin.jpg

Avrupa ve Türk Patent Vekili olan Dereligil, 20 yılı aşkın iş hayatında Fikri ve Sınai Hakların korunması ve ticarileştirilmesi, lisanslama, marka ve patent değerlemeleri, patent odaklı Ar-Ge ve teknolojik inovasyon konularında ulusal ve uluslararası firmalara ve üniversitelere danışmanlık yapmıştır.

 

Patent alanında mekanik, organik ve inorganik kimya başta olmak üzere elektronik dışında birçok teknik alanda buluşların geliştirilmesi ve korunmasında hizmet sunmuş olan Dereligil, marka ve tasarım koruması alanında ise özellikle tekstil, gıda, tütün ürünleri, eğlence ve kimya sektörlerinde çeşitli global firmalara danışmanlık vermiştir. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemelerinde bilirkişi olarak görev almıştır.

 

Halen girişimcilere, yenilikçi firmalara ve üniversitelere eğitim ve danışmanlık hizmeti sunan Dereligil, “fikri mülkiyet haklarının anlaşılması, korunması, yönetilmesi, ticarileştirilmesi ve teknoloji transferi” konularında düzenli olarak seminerler vermektedir.

 

Son Çalışmaları

Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu ve LES Türkiye işbirliğiyle yürütülen “ Ar-Ge Merkezleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Sınai Mülkiyet Kapasitelerinin Geliştirilmesi Projesi”nin fikri hakların yönetimi ve ticarileşmesi modülünde eğitimci olarak yer almıştır (2016-2017).

Avrupa Birliği Teknik Proje desteği kapsamında üniversitelerde teknoloji transferi ve FH yönetimi konularında üst düzey uzman ve mentör olarak danışmanlık hizmeti sunmuştur (2016) .

Dereligil LES Eğitim modülleri arasında yer alan “LES 100: Fikri Haklar Lisanslaması Yoluyla Teknolojinin Ticarileştirilmesi” kursunu veren sertifikalı birkaç Türk uzman arasında yer almaktadır.

 

Eğitim ve Deneyim

ODTÜ, Kimya Mühendisliği Bölümünden 1996 yılında mezun olduktan sonra aynı bölümde temel işlemler ve termodinamik ana bilim dalında uzman olarak görev yapmıştır (1996-1997). Ardından Türkiye’nin önde gelen patent vekillik bürosunda sırasıyla patent mühendisi, patentler bölüm yöneticisi, merkez büro müdürü, uluslararası ilişkiler direktörü ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır (1997-2017).

 

Patent ve Marka Vekillik sınavlarını kazanarak Patent ve Marka Vekili olmuş (1998), Fransa’da bulunan EPO International Academy’de AB-TPE projesi kapsamında Avrupa Fikri Haklar Hukuku eğitim programına katılmıştır (2001). Avrupa Patent Vekili statüsüne hak kazandıktan sonra Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde konuk öğretmen sıfatıyla altı yıl Patent ve Endüstriyel Tasarımlar dersini vermiştir (2001-2007).

 

Birçok ulusal ve uluslararası şirketin patent, inovasyon ve marka danışmanlığını yapmış olan Dereligil’in yurtiçinde ve dışında birçok makalesi ve üniversite ders notlarından derlediği “Mühendisler için Patent Anlamak” adlı bir kitabı (2006) bulunmaktadır. Yüzü aşkın seminere konuşmacı olarak katılmıştır.

 

Profesyonel Organizasyonlara Üyelikler

Uluslararası Lisans Yöneticileri Birliğine (LES, A.B.D) üye olan Dereligil, aynı zamanda bu birliğin Türkiye kolu olan Teknoloji ve Lisans Yöneticiler Derneğinin (LES Türkiye) kurucu ve ilk başkanı olmuştur (2010-2013).

 

Avrupa Patent Vekilleri Birliği (EPI, Almanya) üyeliği yanında Uluslararası Fikri Mülkiyeti Koruma Birliği Türkiye Kolunun (AIPPI Türkiye) kurucu üyelerindendir. 2018 yılına kadar Uluslararası Marka Birliği (INTA, A.B.D.), Japon Fikri Haklar Yöneticileri Birliği (JIPA, Japonya), Avrupa Marka Sahipleri Birliği (MARQUES, İngiltere) ve AIPPI Türkiye üyeliklerinde de bulunmuştur.

 

Kişisel Bilgiler

1971 doğumlu olan Ersin Dereligil evli ve üç çocuk babasıdır. Yelken, basketbol ve sualtı sporları hobileri arasındadır

Serhat Idal

 
IMG_0031.JPG

İDAL'ın ortaklarından Serhat İdal patent ve özellikle markanın her alanında müvekkillerine profesyonel destek vermektedir. Başlıca destek verdiği müvekkilleri; otomotiv, yazılım, eğlence tüketici ürünleri, kozmetik ve moda alanında faaliyet göstermektedir.

 

Müvekkillerinin sözleşmelerini incelemekte, marka ve patent haklarının durumunu tespit etmekte, üst düzey müzakereleri yürütmekte ve fikri ve sınai haklara bağlı özellikle marka baskınlarında rol almaktadır. Konular genellikle haksız rekabet, marka tecavüzü, alan adları ve marka itirazlarını konu almaktadır.

 

Fortune 500'deki mekanik ve madencilik sektöründeki bir kaç büyük firmaya danışmanlık vermenin haricinde, Serhat İdal ayrıca Avrupa ve Asya Pasifikte tüm dünyaca tanınmış büyük hukuk firmalarına da marka ve patent alanında hizmet vermektedir.

Başkent Üniversitesi'nden mezun olmuş ve sertifika eğitimini Cambridge'de tamamlamıştır.

 

Marka ve Patent Vekili olarak çalışan Serhat İdal müvekkillerini Türk Patent ve Marka Kurumu'nda başarıyla temsil etmektedir. Özellikle markaların sınıflandırma ve itirazların stratejileri konusunda da uzmanlığını sürdürmektedir.

Ayrıca, genç girişimcilere ve buluş sahiplerine fikri ve sınai haklar alanında, değerlerini önce anlayarak sonrasında stratejik düşünerek inovasyonlarına daha fazla nasıl değer katabilecekleri konusunda uzman olarak hizmet verme ve yardım etme konusunda çok ilgilidir.

 

Profesyonel Üyelikler

Uluslararası Markalar Birliği (International Trademark Association - INTA) üyeliğinin yanı sıra bu organizasyonda gönüllü komite üyeliği yapmıştır.

1985 Doğumlu. Türkçe ve İngilizce konuşmaktadır. Hobileri arasında; yazılım kodlama, fotoğrafçılık, teknoloji takibi, origami ve savunma sanatları var.